Rozhovor s Ing. Mgr. Pynelopi Cimprichovou

Rozhovor s Ing. Mgr. Pynelopi Cimprichovou

Souhlasíte s rozhodnutím Senátu, aby jel pan Miloš Vystrčil společně s dalšími senátory na Taiwan?

S tím nesouhlasím. Souhlasím s médii, která napsala, že je to naschvál a za peníze daňových poplatníků. Cesty se zúčastnilo prý celkem devadesát lidí. Nejsem si jistá, jestli by pan Vystrčil byl schopen sdělit, nakolik byla tato cesta ekonomicky pro ČR zajímavá, a co za smlouvy se mu povedlo vyjednat.

Souhlasíte s tím, že většina Senátu odmítla nominaci Aleše Gerlocha na pozici ústavního soudce?

Rozhodně nesouhlasím. Pan Gerloch je skvělý právník a stal se obětí politického boje v Senátu a Českou republiku to tak poškodilo.

Má podle Vás Senát PČR v této době dostatečné pravomoce?

Podle mého názoru nemá. Mým vzorem pro politiku je švýcarský systém politiky. Můžeme prohlásit, že parlamentní demokracie v prostředí ČR nefunguje, protože poslanci v počtu 101 se nakonec vždy přece jen domluví. Ve Švýcarsku funguje poloprofesionální parlament, poslanci jsou odborníky, kteří pak ve svých profesionálních oblastech vidí výsledky svého hlasování. Senát se soustředí na kantony – oblasti, které připomínají naše kraje. Tyto kantony ale disponují vícero pravomocemi i financemi. Pokoušet se o lobbing v tolika oblastech je již náročnější, a proto se jim daří jak více hospodářsky, tak i sociálně. Myslím si, že by bylo dobré, kdybychom měli podobný systém i u nás v ČR.

Měly by se více zdanit příjmy fyzických osob?

To si nemyslím. Na druhé straně, je těžké toto rozhodnout. Na našem trhu práce je spoustu pracovitých lidí, kteří přinášejí velké příjmy státní kase, a proto by nebylo dobré jim zvyšovat daně.

Myslíte si, že by měla ČR vystoupit z Evropské unie?

Rozhodně ano. Moc bych si to přála, protože se mi nelíbí současné směřování EU. Souhlasím s volným pohybem zboží, osob, služeb, kapitálu bez zbytečných nařízení a bez povinnosti členských států aplikovat do vlastní legislativy zákony Evropské komise.

Měla by Česká republiky přijmout euro?

Rozhodně ne. Když jsem studovala na VŠE, tak jsme se tam učili, že měna daného státu, tedy naše česká koruna, dokáže pružně reagovat na změny ekonomiky, a díky tomu se nezvyšuje nezaměstnanost. Pokud je tento makroekonomický ukazatel pravdivý, tak proč pak přijímat euro?

Souhlasila byste s přijetím 40 dětských uprchlíků z Řecka, i když je vláda odmítla?

Rozhodně nesouhlasím. A to z důvodu, že se jedná o příchod islámských uprchlíků, kteří se vydávají za mladší, než kolik jim ve skutečnosti je. Erdogan se snaží ovládnout řecké ostrovy, záměrně tam posílá utečence. Ti pak na hranicích napadají řeckou armádu Molotovovými koktejly, a my bychom je měli přijmout? Měli by se vrátit do svých vlastí a začít tam pracovat. Sama mám vlastní zkušenost s tím, že jsem vyrůstala v rodině uprchlíků a vím, narozdíl od vítačů, jak se žije v uprchlické rodině. Moji rodiče byli sami uprchlíci a rozhodně se nedobývali do jiného státu násilím. Tito uprchlíci si chtějí naši zemi podmanit a nebojí se to dát najevo.

Jste pro sňatky stejnopohlavních párů?

Nejsem. Samozřejmě respektuji právo každé bytosti na kvalitní život. Ale tato skupina lidí se snaží touto cestou získat možnost adoptovat si děti, a s tím nesouhlasím, protože to není přirozené. Adopce chtějí dosáhnout právě díky manželství. Zásadním právem dítěte je právo mít otce a matku. Dítě od nich přijímá vzory chování, a tím nejzásadnějším je právě vztah mezi otcem a matkou. Takové dítě si pak bude hleda samo přirozené vztahy s druhým pohlavím. Toto jsou podle mě přirozené vztahy, které bychom měli podpořit.

Měla by se Česká republika podle Vás stát od roku 2050 zemí uhlíkově neutrální?

S tím nesouhlasím. Argumentuje se tím, že je nutné snižovat CO2, který je ale nutný pro fotosyntézu a který rostliny mění na kyslík. Ekologické je podle mě snížení spotřeby a výroba kvalitních výrobků, které vydrží. Současný ekonomický systém vnímám jako problém – zvyšuje se spotřeba, zvyšuje se HDP, zvyšuje se produkce. Je to jen další výmysl z EU.

Měla by být Česká televize a Český rozhlas stále financovány z koncesionářských poplatků?

S tím nesouhlasím. Ani jedna z těchto institucí se nechová nestranně. Postrádám možnost, aby se vyjadřovalo více různých názorů. Chybí mi novináři, jako Jan Petránek a Tereza Spencerová, kteří se současnému systému nehodili. Jejich články a jejich rozhovory mě moc bavily a těšila jsem se na ně. Nabízeli zajímavé informace a uměli krásně pracovat s českým jazykem!

Souhlasíte s tím, aby se zmírnily podmínky pro dlužníky (např. osobní bankrot)?

Ano, s tím souhlasím. V dnešní době nepoctiví exekutoři zneužívají nastavení systému, který je nespravedlivý, a ti poctiví jsou pak vnímání stejně. Poplatky u exekucí máme snad nejvyšší v EU. Jedním z možných řešení je dnes osobní bankrot, který je podmíněný tím, že jsou lidé v exekuci schopni splatit alespoň 30% pohledávky.

Nové články do vaší emailové schránky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..