Jak čeští politici zmanipulovali referendum o vstupu do EU – tohle jste ještě neslyšeli

Jak čeští politici zmanipulovali referendum o vstupu do EU – tohle jste ještě neslyšeli

Poprvé naši politici selhali již při vzniku našeho státu v roce 1993. Úplně prvním referendem v naší zemi mělo být referendum o schválení ústavy. To se vůbec nekonalo.

Ústava je nejzákladnější dokument, který definuje základní uspořádání státu, základní práva občanů a rozdělení moci ve státě. Ústava je dokument, jehož jedním z hlavních poslání je limitovat moc politiků. To se samozřejmě příliš nehodí politikům s nečistými úmysly. Naši politici si ústavu napsali a schválili sami. To mluví samo za sebe. Zřejmě ne náhodou zapoměli dát do ústavy jakýkoli strop zdanění občanů, povinnost hospodařit s vyrovnaným rozpočtem, právo občanů řídit politiku přímo prostřednictvím referenda, právo občanů nařídit revizi ústavy a mnoho dalšího.

Třeba ve Švýcarsku je schvalování změn ústavy v referendu pravidlem, které je ukotveno v ústavě a jehož původ sahá více jak 200 let do historie. Ústavou bylo právo na referendum uzákoněno v roce 1874 a právo na částečnou revizi ústavy v roce 1891.

Článek 140 ústavy Švýcarské konfederace


Podruhé naši politici selhali při referendu o přistoupení naší země k Evropské unii. Zde nedokázali dodržet základní principy objektivního informování občanů.

V roce 2002 přidělil parlament Ministerstvu zahraničních věcí částku 200 mil. Kč na provedení informativní kampaně k referendu o vstupu do EU. Pro informaci, v poměru k velikosti státního rozpočtu by tato suma dnes odpovídala částce 435 mil. Kč, přičemž například velikost kampaně do Poslanecké sněmovny je dnes zákonem omezena na 90 mil. Kč.


Jak tato kampaň vypadala? V prvé řadě bylo vytvořeno jednostranně manipulativní logo kampaně. Tím byl žlutý nápis ANO na modrém podkladu, přičemž písmeno O bylo složeno ze žlutých hvězd. Rozhodně to nebyl neutrální nápis jako např. “ROZHODNĚTE”, nebo “PŘIJĎTE ROZHODNOUT”, nebo “EU, ANO ČI NE?”.


Tato kampaň dále pokračovala v nejrůznějších médiích, kde informovala občany výhradně o výhodách členství v EU. Nevýhody byly zamlčeny. Občané se zachovali zodpovědně. Účast byla nadpoloviční 55%, přičemž 77% hlasů bylo pro vstup. Občané bohužel rozhodovali na základě pouhé poloviny informací.

Švýcaři odmítli těsnější vztahy s Evropou několikrát. V roce 1992 odmítli stát se členy Evropského hospodářského prostoru (EHP) a to těsnou většinou hlasů 50,3%. V roce 1997 odmítli lidovou iniciativu o zahájení přístupových jednání s EU většinou 74,1% hlasů. Další podobnou iniciativu odmítli i v roce 2001 převahou 76,8% hlasů.

Zatímco u nás byli občané informováni neobjektivní jednostrannou kampaní, ve Švýcarsku jsou občanům předkládána pro i proti. Ke každému referendu dostává každý oprávněný volič (i voliči žijící v zahraničí) brožurku, kde jsou popsána pro a proti, argumenty předkládající strany, názor (hlasování) obou komor parlamentu, názor a doporučení Vlády a text k hlasování. Níže přikládáme obrázky z brožurky k referendu z roku 1992 o vstupu Švýcarska do Evropského hospodářského prostoru.



Obsah na první stránce hovoří sám za sebe, říká:
Strana 3 ………….. To nejdůležitější ve zkratce
Strany 4-6 ……….. Co je Evropský hospodářský prostor (EHP)
Strana 7 ………….. Rozhodnutí parlamentu o EHP
Strany 8-11 ……… Postoj Vlády
Strany 12-16 ….. Argumenty pro a proti EHP
Strany 17-19 ……. Změny zákonů (Eurolex)
Strany 20-62 ……. Znění smlouvy o EHP

Na stránkách týkajících se pro a proti jsou pak předloženy argumenty k následujícím otázkám: hospodářská izolace Švýcarska, politická izolace Švýcarska, přímá demokracie, federalismus, suverenita, volný pohyb osob, mzdy, nezaměstnanost, nájemné, hypotéky, spotřebitelé, zemědělství a ochrana životního prostředí.


Ačkoli švýcarská Vláda a většina parlamentu byla pro členství v EHP, všichni zůstali objektivní, předložili pro i proti a Švýcaři těsnou většinou toto členství odmítli.

V roce 2019 dokonce Nejvyšší federální soud v Lausanne zrušil platnost referenda z roku 2016, protože bylo prokázáno, že Vláda neposkytla občanům úplné informace.

Myslíte si, že kampaň k našemu vstupu do EU byla zmanipulovaná? Myslíte si, že by se HLAVNĚ Z TOHOTO DŮVODU mělo referendum o našem členství opakovat? Já si myslím, že rozhodně ano. Je potřeba to začít důrazně připomínat a prosazovat na půdě parlamentu. K tomu však budu potřebovat váš hlas. Podpořte mne prosím ve volbách do senátu.

S úctou
Pynelopi Cimprichová

PS: více podobných informací najdete na našem webu svycarska-demokracie.cz

Nové články do vaší emailové schránky

4 Odpovědi

    • Jaromir Beles napsal:

      Dnes už mnohem víc, musí se k tomu podrobovat prakticky všem zákonům EU (co jim taky jako malému státu uprostřed Evropy zbývá) a nemohou se jako nečlenové k ničemu vyjádřit, resp. o něčem hlasovat.

  1. Meanstreemová média mají monopol na pravdu v Česku napsal:

    Jsme ždímání našimi českými politiky i EU
    a ještě k tomu drtivá většina politiků, místo aby skládala účty svým voličům a občanům, tak skládá účty EU.
    Je to pro ně pohodlnější,žádná zodpovědnost, pravomoci dá se říct neomezené a hlavně, když to sype.
    Kdo z politiků myslí jinak je v lepším případě ignorován a izolován.
    I zpravodajství musí projít cenzurou Evropské komise hlavně ČT-především :
    Otázky Václava Moravce ,168 aj.

  2. Anonym napsal:

    Ono nie len referendá boli zmanipulované , ale celý november 89
    bol PODVOD a z nepráva nevzniká právo Ex iniuria ius non oritur.
    Československo deiure trvá !
    Nič neopakovať nepožívalo by to právnu ochranu a zlegalizoval by sa podvod po 17 novembri 89. Znovunastolenie ČSSR !

    Zmanipulované
    referendum do EÚ
    http://members.chello.sk/imagine/webpage-50d.html

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..