Tunelování a neochota zachránit OKD

Tunelování a neochota zachránit OKD

V OKD se sešly dva problémy dohromady. Zaprvé, vlastníci, kteří doly zprivatizovali, je nadměrně zadlužili. Zadruhé, cena uhlí začala klesat. Počátkem problémů byl však nepochybně špatný management. Podívejme se na pár základních čísel.

Zdroj: https://oenergetice.cz/rychle-zpravy/okd-loni-dosahlo-trzeb-168-miliardy-kc-a-zisku-34-miliardy-kc

2018 ………….. 4,62 …………………… 1,29 ………………. 9.113
2019…………… 3,65 ………………… -0,861 …………….. 8.518
Zdroj: výroční zprávy OKD

Pochybnosti u mě vzbuzuje i stávající management a dozorčí rada OKD. Jedenáct lidí z vrcholného vedení OKD pobíralo v letech 2018 a 2019 mzdy okolo 485 000 měsíčně (celkové mzdové náklady 64 milionů děleno jedenácti lidmi a děleno 12ti měsíci). Jak je možné, že ve státní firmě někdo dostává tak mnoho?

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je image-16.png.
Zdroj: Výroční zpráva OKD za rok 2019


Když byly ostravsko-karvinské doly vlastněny společností NWR a generálním ředitelem byl Klaus-Dieter Beck, tak jeho roční příjem v jediném roce 2008 byl neuvěřitelných 193 milionů Kč. Ostatní manažeři také pobírali přemrštěné odměny.


Když si srovnám hospodářskou ztrátu za rok 2019 ve výši 861 mil. Kč s celkovým obratem 11,5 mld. Kč vede mě to k zamyšlení. Pokud by si vrcholní představitelé OKD přestávali dávat takové přemrštěné odměny a spokojili se každý se 2 miliony ročně, tak by hospodářská ztráta klesla na 787 mil. Kč, t.j. v poměru k obratu 11,5 mld. Kč na 6,8%. A najít úspory 6,8%, aby podnik mohl fungovat a netvořil ztrátu, mi přijde reálné. Ano, díky koronavirové krizi se tato čísla dále zhorší, ale to se stane i v mnoha jiných podnicích.



Je záměrem vedení a vlastníka OKD – státu, hledat úspory a stabilizovat situaci? Je záměrem státu dosadit do vedení OKD profesionálního krizového manažera, který by mohl celý podnik postavit na nohy a ukázat na nechopnost stávajícího managementu? Je vizí státu využít následně doly jiným způsobem, třeba jako přečerpávací vodní elektrárny? V hloubce 1000 metrů pod povrchem je stálá teplota okolo 40°C. Je vizí státu využít obrovské množství geotermální energie, která se skrývá pod povrchem?

Z mého pohledu není, stát se nechová s péčí řádného hospodáře. Umožňuje tunelování firem bez ohledu na to, že tisíce lidí přicházejí o práci. Náš stát dlouhodobě selhává. Je potřeba změnit celý systém, vzor máme – svycarska-demokracie.cz. Pokud mi dáte šanci, bude mi ctí prosazovat toto přímo na půdě parlamentu.

S úctou
Pynelopi CImprichová

Nové články do vaší emailové schránky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..