Co pro mě znamená Senát

Co pro mě znamená Senát

Někteří považují Senát za pojistku demokracie, jiní za zbytečnou instituci. Já chci po vzoru Švýcarska dát Senátu skutečný význam. Ve Švýcarsku druhá komora parlamentu (Senát) reprezentuje jednotlivé kraje nazývané kantony.

Ty mají výrazně větší pravomoci než naše kraje. Mají vlastní parlamenty, stanovují si vlastní zákony a daně, volí si vlastní soudce. Většina peněz z daní zůstává v krajích, které jsou díky tomu bohatší. Pro lobbisty je těžší zkorumpovat celý stát, soudci pracují efektivněji. Tyto skvěle fungující myšlenky chci v naší zemi začít reprezentovat.

Přeložili jsme pro vás, mimo ústavy Švýcarska (ústavy celé federace), také ústavu jednoho z nejbohatších švýcarských kantonů, ústavu kantonu Zug. Níže přikládám malou ukázku principů, kterými se tento kanton řídí.


Vysoké zastoupení občanů v kantonálním parlamentu – 80tičlenný parlament pro kanton s populací 127 000 občanů. Pro informaci Moravskoslezský kraj má 65tičlenné zastupitelstvo při populaci 1 280 000 občanů.

Neslučitelnost politických funkcí – člen kantonální Vlády nemůže být členem parlamentu celé federace. Pro informaci hejtman Vondrák je současně hejtmanem kraje a poslancem Parlamentu ČR.

Vysoké výdaje podléhají referendu – v kantonu Zug již od částky 500 000 franků (tj. od částky pouhých 12,5 mil. Kč) pokud o to požádá 1500 občanů, nic takového na úrovni kraje nemáme.

Soudci jsou voleni lokálně občany na období 6 let – u nás voleni občany nejsou, u nás jsou jmenováni prezidentem republiky na časově neomezené období, do věku 70 let.

Toto jsou principy, které u nás chybí, a které chci prosazovat.

S úctou
Pynelopi Cimprichová

Nové články do vaší emailové schránky

2 Odpovědi

 1. Anonym napsal:

  Milá Lopi,držím pěsti a přeji Ti hodně zdaru v prosazování výše zmíněných principů.

  • Pynelopi Cimprichová napsal:

   Dobrý den,

   moc děkuji za podporu, udělám pro to co vše, co bude v mých silách. Naše země i politická scéna potřebuje zásadní myšlenkovou reformu, jinak se dál neposuneme.

   Pěkný den
   Pynelopi Cimprichová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..